PRIDRUŽITE SE

nafta

Cijene nafte porasle, EU pritišće Rusiju, potražnja i dalje stabilna

Na početku ovog tjedna ulagači su se ponovo fokusirali na ograničenu opskrbu koju koče zapadne sankcije Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu.

Piše: Hina/t.a.
22.06.2022. 10:42

Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima prema 116 dolara, potaknute snažnom potražnjom za gorivom u ljetnoj sezoni vožnje i ograničenom ponudom zbog zapadnih sankcija na rusku naftu.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva porasla 1,80 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 115,93 dolara. 

Na američkom tržištu barelom se u ugovorima s rokovima isporuka u srpnju, koji danas istječu, trgovalo po 2,26 dolara višoj cijeni, od 111,82 dolara. U aktivnijim ugovorima s rokovima isporuke u kolovozu porasle su 2,37 dolara, na 110,36 dolara.

Na kraju prošlog tjedna cijene nafte snažno su pale budući da se među ulagačima proširio strah od recesije nakon što vodeće središnje banke počele podizati ključne kamatne stope kako bi obuzdale inflaciju.

Na početku ovog tjedna ulagači su se ponovo fokusirali na ograničenu opskrbu koju koče zapadne sankcije Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu.

Rusija je druga po veličini izvoznica nafte u svijetu, a ulagači pokušavaju procijeniti koliko bi se njezina proizvodnja nafte mogla smanjiti zbog sankcija na opremu naftnog sektora.

Pritisak na Rusiju

Čelnici Europske unije namjeravaju na ovotjednom summitu ustrajati u pritisku na Rusiju najavom rada na novom paketu sankcija, pokazao je nacrt dokumenta.

"Malo je vjerojatno da će zabrinutost za opskrbu jenjati ako se ne pronađe rješenje za rat Rusije i Ukrajine ili ako ponuda SAD-a ili Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) naglo ne poraste", rekao je Madhavi Mehta iz Kotak Securitiesa.

Nema ni iranske nafte

Sve su manje šanse i za uspješan završetak pregovora o iranskom nuklearnom programu i za ukidanje američkih sankcija iranskom energetskom sektoru.

Iran intenzivira obogaćivanje urana i sprema se koristiti sofisticirane centrifuge u podzemnom objektu u Fordowu, pokazalo je izvješće Međunarodne agencije za atomsku energiju koje je Reuters dobio na uvid.

"Ako je to istina, iranske mjere vjerojatno znače da nećemo tako skoro vidjeti povratak iranske nafte na veća svjetska tržišta", rekao je Jeffrey Halley iz OANDA-e.

Potražnja i dalje stabilna

Potporu cijenama pružile su danas i naznake snažne potražnje za gorivom u ljetnoj sezoni vožnje. 

Unatoč zabrinutosti za gospodarski rast, najnoviji podaci o letovima i mobilnosti na cestama u SAD-u i dalje pokazuju stabilnu potražnju za naftom, rekao je analitičar UBS-a Giovanni Staunovo.

 "Očekujemo da će se potražnja za naftom još više poboljšati zahvaljujući ponovnom otvaranju Kine, ljetnim putovanjima na sjevernoj polutci i toplijem vremenu na Bliskom istoku", dodao je Staunovo.

"Budući da će ponuda u sljedećim mjesecima rasti slabije od potražnje, i dalje očekujemo više cijene nafte“, zaključio je analtičar švicarske banke.

Odvojeno je OPEC danas objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak stajao 113,54 dolara, što znači da je pojeftinio čak 5,43 dolara u odnosu na prethodni trgovinski dan.   

Primajte novosti

Prijavite se na newsletter, primajte novosti i budite u toku s novostima i pričama iz svijeta biznisa i poduzetništva.

Zatvori

Vaša privatnost i osobni podaci su nam bitni. Sukladno novoj Općoj uredbi o zaštiti podataka ažurirali smo naša Pravila privatnosti.

Kako bi se osigurao ispravan rad ovih web-stranica, ponekad na vaše uređaje pohranjujemo kolačiće.

- Više o Pravilima o korištenju kolačića pročitajte ovdje.

- Više o Kolačićima pročitajte ovdje.

- Google Maps

- Facebook

- Instagram

- YouTube

Saznajte više.

- Google Analytics

- Google Tag Manager

- Google AdSense

Saznajte više.